Потребни состојки:

500гр сварен конзервиран наут

4 лажици маслиново масло

1 лажица куркума

1 лажица лук во прав

1 лажица ким

1 лажица морска сол

Подготовка:

Исцедете го науттот од конзерва, исплакнете го со вода а потоа ставете го на чиста крпа и исушете го добро.

Додајте го маслиновото масло и сите други зачини и промешајте. Префрлете гзачинетиот наут на хартија за печење и печете го околу 30 минути на 200 степени со повремено мешање додека не порумени.