Потрбни состојки:

Брокула ориз

1 главица брокула 

1 чаша варен интегрален ориз

2 кромид, ситно исецкан

1 чешне лук

1 лажица кокосово масло

1 лажица свеж коријандер, ситно сецкан

1 лажица свеж магданос, ситно сецкан

Сок од половина лимон или лимета 

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Измијте ја брокулата и ставете ја во машинка за сецкање, додека не добиете трошки од брокула. Загрејте кокосово масло во тава, и испржете го кромидот и лукот. Потоа додајте ја брокула. Мешајте неколку минути, а потоа додадете го свежиот магдонос, малку сол и бибер. На крајот додадете го сокот од лимон и сварениот интегрален ориз.

Добро измешајте и соединете ги сите состојки. Сервирајте и наросете свеж магданос одозгора.