Потребни состојки:

300гр пире од тиква

2 лажици кокосов шеќер

3 лажици пченкарно брашно

300мл бадемово млеко

3 лажици грчки јогурт

2 лажици агаве сируп

2 лажички екстракт од ванила

Подготовка:

Сварете ја тиквата и изблендирајте ја додека не добиете пире.

Во тенџере ставете го кокосовиот шеќер и пченкарното брашно и измешајте додека состојќите не се соединат. Потоа додадете го бадемовото млеко и направеното пире од тиква.

Варете 5 до 7 минути со постојано мешање.

На крајот додадете го агаве сирупот и екстрактот од ванила.

Добиениот пудинг ставете го во стаклени чинии и оставете го да се лади најмалку половина час.

Пред послужување одозгора додадете една лажица грчки јогурт и наросете цимет или кокосови трошки.