Потребни состојки:

3 чаши вишни

3 лажички сок од лимон

6 лажички агаве сируп

6 лажички чиа семе

Подготовка:

Ставете ги вишните во тенџере и варете ги околу 15 минути. Потоа додадете го сокот од лимон и сирупот од агаве и варете уште 7-10 минути.

Кога џемот ќе се олади, ставете го во блендер и блендирајте го неколку минути. Потоа додадете го чиа семето и добро измешајте. Оставете го чемот да се згусне околу 15 минути.

Ако не сте задоволни од добиената густина, додадете уште една лажичка чиа семе.