Потребни состојки:

150 гр. брокула

100 гр. наут

2-3 помали моркови

30 гр. бадеми

Млад кромид

Половина китка магданос

20 гр. сува брусница

Сок од половина лимета

Маслиново масло

Сол и бибер

Подготовка:

Најпрво сварете ја брокулата неколку минути и оставете ја да се излади. Сите други состојќи за салатата исечете ги на сите парчиња и ставете ги во сад. Додадете ја изладената брокула, додадете го сокот од лимета и зачинете со сол и бибер по вкус. За дополнителен вкус можете да додадете една лажица тахини или домашен прелив во Ваш вкус.

Искомбинирајте здрава храна со спорт, побарајте понудa.